Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Ovalt udtræksbord med stel af eg og plade af teak med skrå kant, samt to tillægsplader. Model ML 84. Udført hos Mikael Laursen, Aarhus i 1956. H. 72. L. 134/244. B. 120. (3)
Købt af nuværende ejers forældre den 19. marts 1956, hos Ønskemøbler Aarhus. Kopi af originalfaktura er vedhæftet fotos.
Litteratur: Mikael Laursen katalog 1966.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Delvist falmet. Enkelte minimale finérskader ved udtræk.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022