August Fischer (f. København 1854, d. sst. 1921)
Parti fra Nürnberg med en kvinde, der vasker tøj i kanalen. Sign. Aug. Fischer 92. Olie på lærred. 66×55.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 841, 2008 nr. 692.
Behov for let overfladerensning.