2140/882
Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)
“Fasett”. En samling stentøj, dekoreret i blå og turkis glasur. Stemplet Rørstrand. En kande, en vase og en skål. H. 5,5–20. Diam. 13,5. (3)
Vase, h. 10 cm, nr. 8; Skål, diam. 13,5, nr. 7; Kande, h. 20, nr. 5.
Overfladeridser.
Moderne kunst og design, 5. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag