2140/​882

Vilhelm Bjerke-Petersen (f. Frederiksberg 1909, d. Halmstad, Sverige 1957)

“Fasett”. En samling stentøj, dekoreret i blå og turkis glasur. Stemplet Rørstrand. En kande, en vase og en skål. H. 5,5–20. Diam. 13,5. (3)

Vase, h. 10 cm, nr. 8; Skål, diam. 13,5, nr. 7; Kande, h. 20, nr. 5.

Overfladeridser.

Moderne kunst og design, 5. oktober 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK