2442/501
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 84.
Dette emne handles i fuldmoms
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Wire med defekt tråd til ophængning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Bruun-Rasmussen Kunstauktioner har ikke mulighed for at anskaffe tråd til ophæng, eller at være behjælpelige med dette.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud