1751/​113

Jan Toorop (f. Purworejo, Indonesien 1858, d. Den Haag 1928)

“Koptische vrouw”. Sign. J. Toorop teekening. Blyant på papir. Bladstørrelse 54×43. Uindrammet.

Proveniens: Dansk privatsamling. Arvestykke fra en tante, der var gift med en hollænder.

Papiret er gulnet. Misfarvninger.

Ældre malerier og møbler, 18. december 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK