1324/230
Engelsk standur i kasse af egetræ, urskive af messing med gennembrudte hjørneornamenter i form af puttier bærende krone. Timekrans af tin med romer og arabertal, urværk med sekund- og datoviser. Plaketter med sign. Peter King Long Acre. 18. årh. H. 210.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Revner i træet.
Ældre malerier og møbler, 10. juni 2013
Vurdering
Hammerslag