1320/1517
Stor tysk lågpokal af sølv (750), indvendigt forgyldt, rigt drevet, støbt og graveret med bukler, hoveder og bladværk, lågknop i form af romersk soldat med spyd, på rundt fodstykke. Humbert & Heylandt. 19. årh. Vægt 1296 gr. H. 53 cm.
Mindre buler, ridser og mærker. Stamme let skæv. Løst afknækket ornament medfølger. Spydspids bøjet.
Varia, 16. maj 2013
Vurdering
Hammerslag