709/​1240

P. S. Krøyer (b. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Børnegruppe. Portræter af fire Børn ved Frokosten. De portræterede ere Rigmor, Ingrid, Regnar og Astrid Kjær”. Sign. S. K. 1877. 39×51. Portalformet indramning.

H. Chr. Christensens fortegnelse over P.S. Krøyers malerier nr. 159.Udstillet: Charlottenborg 1878 nr. 420 (tillægget). Kunstforeningens P.S. Krøyer udstilling 1910, nr. 64.Kunstforeningen 1980 nr. 14, afbildet (ingen paginering).Proveniens: Etatsråd Bernhard Kjær. Skoleinspektør, cand. theol. I. Nyholm. I familiens eje til i dag.I dette tidlige mesterværk har Krøyer med stor kunstnerisk sikkerhed formået at foregribe nogle af de motivelementer og maleriske kvaliteter, der har gjort ham til én af Danmarks allerstørste malere. Som det er karakteristisk for Krøyers kunst, virker både kompositionen og lysbehandlingen i nærværende maleri nøje overvejet. Således fanger de to af børnene med livlige øjne beskuerens blik, hvilket forstærkes af, at den store pige vender sig imod og betragter de to små søskende. Krøyers store bemestrelse af lyset, der gang på gang har givet ham titlen “lysets maler”, viser sig her i lysets spil på den hvide dug og i børnenes lyse hår. Hvad angår motivet findes der fra Krøyers hånd adskillige malerier, hvor enten aktive børn eller et frokostbord med glade spisende og konverserende mennesker er i centrum. Hvad angår frokostbordet kendes dette motiv især fra Krøyers berømte “Hip, Hip, Hurra! Kunstnerfest på Skagen” fra 1888 (Göteborgs Konstmuseum), hvor en række af Skagens største kunstnere griner og skåler omkring et bord i Krøyers solbeskinnede have. Desuden malede Krøyer i 1883 “Ved frokosten” (Skagens Museum) og i 1893 “Ved frokosten. Kunstneren og hans hustru med forfatteren Otto Benzon” (Den Hirschsprungske Samling). Også pastellen af maleren Kristian Zahrtmann der spiser melon, og som sælges på nærværende auktion katalognr. 1286, hører til i denne kategori. Krøyers malerier af glade børn viser dem oftest badende, som det eksempelvis ses i hans store maleri “Sommerdag ved Skagen Sønderstrand”, 1884, (Den Hirschsprungske Samling). Kun sjældent ses de siddende omkring et bord og spisende, som i dette fængende og charmerende billede. Gen

Additional Remarks

Auction

Selected Paintings, 3 June 2002

Category
Estimate

3,000,000–4,000,000 DKK

Sold

Price realised

2,900,000 DKK