Hans Scherfig (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Skovsø med aber og flamingoer. Sign. Scherfig 1964. Tempera på masonit. 37×19.
Proveniens: Vundet i F.L. Smiths Kunstforening 10–12-1965. Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020