Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Boldeballet”, 1952. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på plade. 20×78. Uindrammet.
Udstillet: Kunstforeningen, København, 1962 (stemplet på bagsiden). Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers forældre.
Malerier, grafik, fotografier, 7. marts 2018