870/​6

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Interiør med rygvendt herre siddende ved vinduet. Sign. L. A. Ring 81. Olie på lærred. 41×31.

I 1881 bor Ring sammen med Brendekilde i en lejlighed på Herluf Trollesgade i København. Maleriet kunne være fra denne lejlighed med Brendekilde siddende ved vinduet med ryggen til maleren. Året forinden - i 1880 - havde de to venner besluttet sig for at tage navn efter deres respektive fødebyer for at undgå forveksling. Hans Andernsen blev således til H. A. Brendekilde og Laurits Andersen bliver til L. A. Ring.

Malerier og tegninger, 28. februar 2017

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK