2031/519
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 309”. Spisebord med krydsbensstel af eg samt messingbøjler. Top af teak med to opklappelige plader. Formgivet 1951. Udført og mærket hos Andreas Tuck. H. 71. L. 128/228. B. 86.
Brugsslitage herunder ridser, mærker og mindre hak/kantafslag. Falmet top med hak.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag