2031/​519

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AT 309”. Spisebord med krydsbensstel af eg samt messingbøjler. Top af teak med to opklappelige plader. Formgivet 1951. Udført og mærket hos Andreas Tuck. H. 71. L. 128/228. B. 86.

Brugsslitage herunder ridser, mærker og mindre hak/kantafslag. Falmet top med hak.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

18.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

(Autobud) 16.000 DKK
15.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.500 DKK
13.000 DKK