Foto endnu ikke klar
893/​264

Christian Jacob Preisler, tilskrevet (f. Dredsen 1712, d. København 1779)

Dansk Rokoko dragkiste af nøddetræ, afskårne kannelerede hjørner indlagt med lister af messing, ligeknækket front med fire svungne skuffer, håndtag og nøgleskilte af forgyldt bronze, tunget base med cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 133. B. 129. D. 65.

Snedkeren Christian Jakob Preisler, 1712–1779, kom fra Dredsden og tilhørte samme slægt som kobberstikkeren J.M. Preisler og kom til København i 1733 hvor han fik borgerskab i 1738. Han må have fået en god uddannelse da den pragtfulde valnødfinerede kommode, hvis signatur fremgår i bunden, nu på Rosenborg, som han udførte for kongen ca. 1740 må regnes blandt vor møbelkunsts tidligste og betydeligste arbejder i fransk rococo i stil med Charles Cressents. Han menes at have leveret enkelte andre møbler til hoffet, men synes ellers overvejende at have arbejdet for private, også som bygningssnedker. Et interiør på Ledreborg fra 1751 har fortrinligt snedkerarbejde fra hans hånd. I 1771 udførte han snedkerarbejdet i den af C.F. Harsdorff nyindrettede spisesal på Frederiksberg Slot. Prisler blev en holden mand, han besad en gård i Magstræde fra 1775 samt en ejendom på Frederiksberg, den såkaldte Snedkergård.

Litteratur: Dansk Biografisk Leksikon, Gyldendal.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK