2447/534
Christian Fjerdingstad (f. 1891, d. 1968)
Vandkande af forsølvet metal støbt i organisk oval form. Stemplet Gallia, 5885. Udført 1925–1935 hos Christofle. H. 20,7. B. inkl. hank 14,5. D. 9,5.
Litteratur: “Rav & sølv - Christian Fjerdingstad (1891–1968) En dansk sølvsmed i Paris”, ill. s. 27.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker i henhold til alder og brug.
Vurdering