Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
“La fête du tiré à part”, 1963. Sign. Alechinsky; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 65×54.
Proveniens: Galerie Birch, København. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 437, København, 2. marts 1994, kat. nr. 24, gengivet side 19. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.
Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024