2006/​515

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

"No 13”. Bestik af sølv. Udført og stemplet hos Evald Nielsen. Vægt ekslusive dele med stål 7235 g. (198)

Bestående af: 17 fiskeknive, 14 fiskegafler, 21 middagsknive, 22 middagsgafler L. 20,3., 13 middagsskeer L. 20,5., 13 frokostknive, 13 frokostgafler L. 17,5., 13 dessertskeer L. 17,8., 10 frugtknive, 13 kagegafler, 1 sardingaffel, 2 marmeladeskeer, 3 pålægsgafler L. 15 1 pålægsgaffel L. 16,5., 7 teskeer, 13 kaffeskeer, 11 mokkaskeer, 1 tesi, 1 flødeske, 2 sauceskeer, 1 salatske med hornlaf, 1 ostehøvl, 1 suppeøse L. 33., 1 tærteske L. 26,5., 1 serveringsspade med aflangt ovalt laf L. 25, 1 serveringsspade med ovalt laf L. 19, 1 serveringsske L. 27., 1 steggaffel L. 22,2.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Med indgraverede initialer “K.N.” og “L.N.” på bagsiden af skafters øverste del.

Moderne kunst og design, 4. februar 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK

30.000 DKK
(Autobud) 29.000 DKK
29.000 DKK
28.000 DKK