1849/8546
Russisk todelt ikon, venstre side med Jomfru Marias indførsel i templet, hvorover er vist bebudelsen, højre del med Jesu fremvisning i templet. Tempera og bladguld på træ. Antagelig Moskva skole, 19. årh.s begyndelse 35,5×55 cm.
Mindre krakeleringer. Mindre afskalninger. Restaureret. Afslag på kanter.
Russisk tema, 3. december 2018
Vurdering
Hammerslag