1849/​8546

Russisk todelt ikon, venstre side med Jomfru Marias indførsel i templet, hvorover er vist bebudelsen, højre del med Jesu fremvisning i templet. Tempera og bladguld på træ. Antagelig Moskva skole, 19. årh.s begyndelse 35,5×55 cm.

Mindre krakeleringer. Mindre afskalninger. Restaureret. Afslag på kanter.

Russisk tema, 3. december 2018

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag