2119/869
John Mortensen (f. København 1938)
Sæt på tre barstole af palisander. Fod af stål. Sæde betrukket med brunt farvet skind. Udført ca. 1970'erne hos Dyrlund. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og revner ved nogle samlinger. (Se fotos).
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud