Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)
Fire blade fra serien L'imagitatrice. Huit affiches spontanées, 1968. Tre tryksign. og én signeret i blyant, tre prøvetryk og ét særtryk. Med tilhørende original mappe. Træsnit i farver. Bladstørrelse 62 × 42. Uindrammet. (4)
Litteratur: Henning Smidth nr. 1968–005, -008, -002, -006.
Original stand.
Moderne kunst og design, 7. marts 2023
16 bud