Carl Theodor Demiany (f. Dresden 1801, d. Hamburg 1840)
Portræt kommandør Emil Andreas Wulff (1811–1890). Sign. C. Demiany. Olie på lærred. 25×21.
Emil Andreas Wulff var gift med Augusta Wulff, f. von Voss (1822–1889) og far til kommandør Fritz Wulff (1842–1914), se nærværende net-auktion 1739, kat. nr. 62 og 33.
Minimale afskalninger og mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017
18 bud