2348/​883

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

Spisebord af massiv cubamahogni med udtræk og otte ulakerede tillægsplader i forskellig træsorter. Udført hos Rud. Rasmussen, ej mærket. H. 74. L. 170/482. B. 128. (9)

Seks tillægsplader: L. 128. B. 32.

To tillægsplader: L. 128. B. 60.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Top med slitage på lak, spor af træfyldninger samt reparation. Mindre afslag.

Moderne kunst og design, 28. november 2023

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag