1240/​721

Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)

“Marselis”. Vase af fajance dekoreret med vertikalt zig-zag mønster i relief, dekoreret med blå glasur. Stemplet monogram, Aluminia. H. 15,8.

Almindelig brugsslitage.

Moderne kunst og design, 2. oktober 2012

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

15 bud

(Autobud) 1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
600 DKK
(Autobud) 550 DKK
500 DKK
440 DKK
420 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
(Autobud) 340 DKK
320 DKK
260 DKK
250 DKK