1240/721
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
“Marselis”. Vase af fajance dekoreret med vertikalt zig-zag mønster i relief, dekoreret med blå glasur. Stemplet monogram, Aluminia. H. 15,8.
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 2. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag
15 bud