Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)
“Klokken i Køkkenet”. Interiør fra Båxhult i Skåne. Sign. monogram, Båxhult 40. Pen og akvarel påpapir. Bladstørrelse 63×47.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Ujævne kanter. Tegnestifthuller i hjørner. Enkelte mindre pletter.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020