Carl Anton Saabye (f. København 1807, d. sst. 1878)
Udsigt over en norsk fjord. Sign. Saabye 45. Olie på lærred. 28×37.
Kunstneren rejste hyppigt i Norge fra begyndelsen af 1840'erne.
Mindre krakeleringer. Minimal afskalning. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
12 bud