2438/920
Andreas Hansen (f. 1936)
Skrivebord af massiv pitch pine, beslag af messing. Front med opbevaringsrum samt tre skuffer i hver side. Bordplade forsynet med mindre skriveklapper i hver side samt midten med en større, dennes top beklædt med rødbrunt skind. Udført hos Form 75, Hadsten. H. 109. L. 146. D. 80.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Skrammer.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag