Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
Parti fra Refsnæs søndag eftermiddag. Sign. C. Bloch og utydeligt dateret. Olie på lærred. 38×43.
Betegnet på bagsiden: Købt på auktionen efter Carl Bloch, 1890.
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Større afskalninger for neden på lærred.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
33 bud