2417/38
Dansk Louis XVI dragkiste af gråmalet træ, front med fem skuffer, flankeret af kvartsøjler, udskåret med tandsnit og ornamentik. 18. årh.s. slutning. H. 133,5. B. 135. D. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere bemaling. Nøgle medfølger ikke - miderste skuffe med opslået lås.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024
Vurdering
Hammerslag