905/694
Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Grøn maske”, 1969. Sign. på bagsiden EJ 69. Olie på lærred. 40×30.
Proveniens: Galerie Asbæk, København. Erhvervet her af den nuværende ejers familie i 1980.
Malerier og skulpturer, 7. december 2021
Vurdering
Hammerslag