Julius Paulsen (f. Odense 1860, d. København 1940)
Interiør med en model, der tager fodbad. Sign. Jul. Paulsen 1919. Olie på lærred. 61,5×50.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 275, 1972 nr. 235a.
Er blevet renset i 2000. Intet at bemærke.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020