Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)
Nature morte, Paris 1916. Usign. På bagsiden betegnet: Monsieur Jerichau 70 bis rue Notre Dame des Champs, Paris, Nature Morte nr. 55 kr 300. Olie på lærred. 55×46
NB! Addition: Literature: Mikael Wivel: “Penslen og pistolen. Maleren Jens Adolf Jerichau”, Copenhagen, 2019, ill. p. 372.
Litteratur: Mikael Wivel: “Penslen og pistolen. Maleren Jens Adolf Jerichau”, København, 2019, gengivet side 372. Udstillet: “Jens Adolf Jerichau”, Kunstforeningen, København, 1918, kat. nr. 35. Udstillet: “Mindeudstilling Jens Adolf Jerichau”, Kunstforeningen i Christiania (Oslo), 1919, kat. nr. 55. Proveniens: Jens Adolf Jerichaus familie. Proveniens: Privateje, Norge, 1919-ca. 1996. Proveniens: City Auktioner, Oslo, 1996 eller 1997 (dødsbo auktion). Proveniens: Professor Wiggo Hagstrøm, professor ved Juridisk Fakultet ved Universitetet i Oslo. Erhvervet af denne på ovennævnte auktion. Proveniens: Erhvervet fra Wiggo Hagstrøms dødsbo af den nuværende ejer i 2017.
Jens Adolf Jerichau tilbragte sin sidste levetid i Paris, hvor han begik selvmord i 1916. I sin nyligt udkomne bog om Jerichau drøfter Mikael Wivel ham i relation til Pablo Picasso, som skal have vist betydelig interesse for den danske malers arbejde. Nærværende maleri hører til blandt kunstnerens sidste værker og er et af de yderst få eksempler på opstillinger i hans produktion.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 16. juni 2020