1946/​608
Maurice Estève: “Favorite”, 1959. Sign. Estève, 55/75. Radering og aquatinte i farver. Lysmål 54×38

Be­skriv­el­se

“Favorite”, 1959. Sign. Estève, 55/75. Trykt hos Jean Signovert, Paris. Udgivet af Ed. Goldschmidt, paris. Radering og aquatinte i farver. Lysmål 54×38

Litteratur: Prudhomme-Estève & Moestrup side 128.

Papiret gulnet; enkelte fugtpletter; enkelte mindre revner. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Moderne grafik

Kunstner

Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)

Vur­dering

4.000–6.000 kr.

Hammerslag

9.500 kr.

24 bud

(Autobud) 9.500 kr.
9.000 kr.
8.500 kr.
8.000 kr.
(Autobud) 7.500 kr.
7.000 kr.
6.500 kr.
(Autobud) 6.000 kr.
6.000 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
3.800 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
3.000 kr.
(Autobud) 2.900 kr.
2.800 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
(Autobud) 2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.