1946/​608

Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)

“Favorite”, 1959. Sign. Estève, 55/75. Trykt hos Jean Signovert, Paris. Udgivet af Ed. Goldschmidt, paris. Radering og aquatinte i farver. Lysmål 54×38

Litteratur: Prudhomme-Estève & Moestrup side 128.

Papiret gulnet; enkelte fugtpletter; enkelte mindre revner. Undersøgt i ramme.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

24 bud

(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK