Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Favorite”, 1959. Sign. Estève, 55/75. Trykt hos Jean Signovert, Paris. Udgivet af Ed. Goldschmidt, paris. Radering og aquatinte i farver. Lysmål 54×38
Litteratur: Prudhomme-Estève & Moestrup side 128.
Papiret gulnet; enkelte fugtpletter; enkelte mindre revner. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
24 bud