Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Sommerdag med en strikkende ung kvinde siddende ved et vejsving i skoven. Sign. P. Mønsted 1904. Olie på lærred. 55,5×41,5.
Retoucheringer og en reparation. Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 7. december 2020