2033/129
Thailandsk buddha af delvis forgyldt bronze stående i “Restraining the waters” position på tredelt trone. Ca 1900. H. 56 cm.
bøjet top, forgyldning mangler, afskalning, afbræk på tommelfinger, står lidt løs på base
Ældre malerier, møbler og varia, 10. august 2020
Vurdering
Hammerslag
26 bud