Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Stor vase af stentøj, dekoreret med lyseblå og rød glasur. Sign. monogram. Kgl. P. Unik. H. 24. Diam. ca. 23.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodrand med flere minimale afslag.
920941 |