Malene Müllertz (f. 1949)
Bente Hansen (f. København 1943)
Fem dele skulpturelt stentøj, bestående af to skåle, en lågkrukke samt to vaser. Skål dekoreret med orange mønstre på øverste kant, samt med transparent grøn glasur. Sign. monogram for Malene Müllertz. Vase, skål og lågkrukke dekoreret med blå glasurer. Sign. monogram for Bente Hansen. Kgl. P. Unika. H. 4,7–14. (5)
Litteratur: Leif Lautrup-Larsen: “Stentøj - Den kongelige Porcelainsfabrik”, nærværende vase, lågkrukke samt skål afb. s. 300 og 304.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Vase med lysegrå glasur og blå dekor med afslag og enkelte mindre glasurbobler. Lågkrukke med reparation på låg.
811812 |