2132/1294
Ametystsmykkesæt bestående af ring af 14 kt. delvist rhodineret guld prydet med facetslebet ametyst omkranset af seks brillantslebne diamanter. Et vedhæng af 14 kt. guld prydet med facetslebet ametyst samt et vedhæng af 14 kt. hvidguld prydet med facetslebet ametyst omkranset af ni brillantslebne diamanter. Str. 53. L. 1,9 og 1,4 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. En diamant mangler i vedhæng.
Smykker og Fashion, 11. august 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud