Vilhelm Melbye (f. Helsingør 1824, d. Roskilde 1882)
“Vesuv ved Aften, seet fra Castel' del Ovo”. Sign. V. Melbye 1875. Olie på lærred. 66×110.
Udstillet: Charlottenborg 1875 nr. 157.
Proveniens: Dr. Silfverberg (1875).
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020