1949/​8588

Russisk festdagsikon, centralt med nedstigningen og opstandelsen omgivet af forsølvet ramme, herom tolv højtidsmotiver. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“Kovcheg”. 18/19. årh. 29×22,5.

Afslag på kanter. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Restaureret.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag