1949/8588
Russisk festdagsikon, centralt med nedstigningen og opstandelsen omgivet af forsølvet ramme, herom tolv højtidsmotiver. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“Kovcheg”. 18/19. årh. 29×22,5.
Afslag på kanter. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Restaureret.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag