841/1265
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Slank vase af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med sungglasur. Sign. Salto, 20817. Kgl. P. H. 34.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i 1950erne.
Nordisk design, 13. juni 2013
Vurdering
Hammerslag