841/​1265

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Slank vase af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med sungglasur. Sign. Salto, 20817. Kgl. P. H. 34.

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejer i 1950erne.

Nordisk design, 13. juni 2013

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK