872/​1160

Daum Nancy

Firesidet Art Nouveau lampe af syreætset og slebet ravfarvet glas slebet med motiver af latyrus i grønt og opalfarvet glas. Sign. Daum Nancy, med Lorraine korset. Udført ca. 1900. Forsynet med montering af patineret bronze. H. 47,5.

Erhvervet af nuværende ejer med følgende proveniens: Lillie De Hegermann-Lindencrone (1844–1928, født Greenough). Gift første gang med bankier i Paris, Charles Moulton, gift anden gang med den danske diplomat, kammerherre Johan Henrik Hegermann-Lindencrone, der var barnebarn af komponist og sanger Édouard du Puy, og deres efterkommere af hhv. første ægteskab, Suzanne Moulton, gift med greve og udenrigsminister, Frederik Raben-Levetzau, og andet ægteskab Frederikke Hegermann-Lindencrone (1778–1853), gift med generalkonsul Poul Holm af firmaet Jacob Holm & Sønner samt broderen, chef for Det Kongelige Teater, Cai Hegermann-Lindencrone. Nærværende lampen er en del af samlingen af effekter, som stammer fra posterne i Washington, Rom, Stockholm, Paris og Berlin i perioden 1875–1912.

Sølv og keramik, 7. juni 2017

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK