1709/1521
Thangka, billedrulle med grøn Tara, øverst Vajrasattva og Avalokitesvara. Bagside med rød inskription. Tibet tidlig 19. årh. Billedfelt 57×38 cm.
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 688, 2000, lot 2940.
Slitage, overflade med mange ridser, skjoldet.
Varia, 2. marts 2017
Vurdering
Hammerslag