1709/​1521

Thangka, billedrulle med grøn Tara, øverst Vajrasattva og Avalokitesvara. Bagside med rød inskription. Tibet tidlig 19. årh. Billedfelt 57×38 cm.

Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 688, 2000, lot 2940.

Slitage, overflade med mange ridser, skjoldet.

Varia, 2. marts 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK