2437/770
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Kontorstol med stel af stål. Sæde, ryg og armlæn betrukket patineret, brunt skind. Model 3217. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
8 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||