2437/​770

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. Kontorstol med stel af stål. Sæde, ryg og armlæn betrukket patineret, brunt skind. Model 3217. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
I Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?