1619/536
Andreas Hansen (f. 1936)
Skrivebord af massiv kirsebærtræ, front med opbevaringsrum samt tre skuffer i hver side. Bordplade forsynet med tredelt skriveklap, midterfelt beklædt med rødbrunt skind. Udført hos Hadsten Møbelindustri. H. 72/105. L. 146. B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Rester efter tape. Nogle områder på bordplade med farveforskelle fra brug af tape.
Moderne kunst og design, 10. maj 2016
Vurdering
Hammerslag