2032/262
Thangka med Amitayus/Amithaba i et palads, han sidder i dhayanasana på lotustrone med skål i hænderne, omkring ham Buddhaer og bodhisattva, forneden Padmasambhava på lotus i en sø. Verso med mantra i rødt. 20. årh. Billedfelt 69×44 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser på overflade.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag