2032/​262

Thangka med Amitayus/Amithaba i et palads, han sidder i dhayanasana på lotustrone med skål i hænderne, omkring ham Buddhaer og bodhisattva, forneden Padmasambhava på lotus i en sø. Verso med mantra i rødt. 20. årh. Billedfelt 69×44 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser på overflade.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag

400 DKK

400 DKK
380 DKK
360 DKK
340 DKK
320 DKK
300 DKK