2124/​956

Christian, Erik og Aage Holst, tilskrevet

Bænk med stel af stål. Bundplade af træ. Sæde betrukket med sort skind. Formgivet 1950–1960érne. H. 44. L. 150. B. 51.

Ifølge sælger hidrøre bænken fra Jamers Plads 2, hvor Realkredit Danmark havde til huse. Bygningen er i dag Realdanias hovedesæde. Bygningen på Jarmers Plads 2 er tegnet af arkitekterne Christian, Erik og Aage Holst og opført i årene 1956–59.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds samt mindre krakeleringer. Enkelte skruer mangler i stel.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK