2050/8661
Russisk ikon med afbildning af Gudsmoder Besadnaja. Til højre i billedfeltet ses gudsmoderen siddende foran et træ og med Jurij knælende foran hende med Skt. Nicolaus i baggrunden. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. 19. årh.s begyndelse. 31×25,5
Mindre krakeleringer samt afskalninger. Lettere restaureret.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag