2050/​8661

Russisk ikon med afbildning af Gudsmoder Besadnaja. Til højre i billedfeltet ses gudsmoderen siddende foran et træ og med Jurij knælende foran hende med Skt. Nicolaus i baggrunden. Tempera på træpanel med forsænket billedflade/“kovcheg”. 19. årh.s begyndelse. 31×25,5

Mindre krakeleringer samt afskalninger. Lettere restaureret.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag