Et par Næstved stager af messing, bakke og skættehånd af grøn- og rødmalet træ, dekoreret med blomster, skættehånd desuden med initaler og årstal B.J.D. 1826. 19. årh. Lysestager H. 16. Skættehånd L. 59. Bakke L. 57. B. 39. (4)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skættehånd med ormehuller.
Varia, 27. april 2017
22 bud