Signeret "Breguet à Paris"
Lommeur af sølv. Spindelgang og nøgleoptræk. Helpladeværk med kalender. Hvid emaljeskive med blåanløbne stålvisere. Ø 63,5 mm. Kasse og værk mærket med “4701”. 1800-tallets begyndelse.
Dette er et af mange ure som er signeret “Breguet”, uden at være produceret af ham - eller på hans værksted. Dette er dog spændende grundet skivens særlige layout og kalenderfunktionen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Timeviser mangler. Skadet skive. Bulet bagkasse.
898669 (Autobud) | ||
845669 | ||
898669 | ||
908536 | ||
845669 |